Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

vissza a főlapra

Elektronikus Könyvtár

Alapelvek a magyar kormány vajdasági magyarokkal kapcsolatos álláspontjához, 1999. IV. 21.

 

1.) A Magyar Köztársaság támogatja a vajdasági magyarságot, hogy megmaradjon és gyarapodjon szülõföldjén. Annak ellenére, hogy a "jugoszláv háborúk" már nyolc éve zajlanak, a vajdasági magyarok körében nem jelentkezett tömeges igény az elvándorlásra

2.) A vajdasági magyarok önszervezõdési kísérletei is azt bizonyítják, hogy e kisebbségi közösség jelenlegi lakhelyén keresi a boldogulást úgy, hogy nem kívánja feladni magyar identitását. Rendkívüli erõfeszítéseket tett és tesz a magyar nyelvû oktatás megszervezésére, a magyar nyelvû tájékozódás és tájékoztatás biztosítására, a magyar kultúra és tudományos élet megtartására a Vajdaságban. A vajdasági magyar politikai szervezetek részt vettek a helyi és országos szintû választásokon, és a magyarok számarányukat megközelítõ arányban rendelkeznek képviselettel a politikai képviselet minden szintjén.

3.) A magyar politikai szervezetek, 90-es évek eleji megalakulásuk óta rendszeresen Milosevics ellenzékét támogatták a köztársasági és szövetségi parlamentekben. A helyhatóságokban azonban néhol kompromisszumra kényszerültek a Szerb Szocialista Párttal. Milosevics demokratikus elkötelezettségû ellenzékének részeként a vajdasági magyar politikai szervezetek erejükhöz mérten részt vállaltak az önkényuralmi törekvések korlátozására tett kísérletekben Szerbiában.

4.) A vajdasági magyarok tudatában vannak annak, hogy helyzetük rendezése csak egy demokratikus Jugoszlávia, illetve Szerbia keretei között lehetséges. Önszervezõdési elképzeléseik, melyek közösségi autonómia-koncepciókban öltöttek testet, demokratikus értékekre és szabályokra (rules) épülnek, és biztosítják a kisebbségi közösségen belüli formális demokráciát, valamint a kisebbség egyenrangú részvételét a demokratikus folyamatokban állami szinten. A magyar közösség által igényelt autonómia csak demokratikus politikai és jogi környezetben hozható létre és mûködtethetõ.

5.) Programjának megfelelõen a magyar kormány támogatja a vajdasági magyarok autonómiatörekvéseit. A magyar állam a vajdasági magyarok helyzetének rendezése miatt is érdekelt egy új, demokratikus Jugoszlávia létrehozásában.

6.) A vajdasági magyar autonómia-koncepciók mindegyike közös értékszemléletre, egyazon állam- és jogfelfogásra épül. Ugyanazt a célt tûzik ki: a nemzeti kisebbségi közösség jogainak biztosítását intézményes keretek között, összhangban az európai normákkal és a fejlett európai demokráciák gyakorlatával. Emiatt e koncepciók technikai részleteikben összeegyeztethetõk egymással.

7.) A magyar kormány, miközben mint demokratikus törekvést és jogos igényt támogatja a vajdasági magyar területi és személyi elvû autonómiát, a vajdasági tartomány autonómiájának kérdését a szerb állam demokratizálási kísérletének tekinti. A vajdasági tartomány autonómiájának visszaállítása jelentõs mértékben hozzájárulhat a vajdasági magyar kisebbségi közösség autonómia-törekvéseinek sikeréhez.

8.) A jugoszláv háborúk 1991-es kezdete óta, de különösen az 1995-ös évet követõen a szerb menekült népesség aránytalan nagyságrendû betelepítését, az etnikai arányok megbomlását és erõszakos megváltoztatását tapasztaljuk a Vajdaságban a kisebbség kárára. Ez sérti a nemzetközi jogot.

9.) Várható, hogy a NATO katonai beavatkozása fokozatosan megteremti a térség átfogó politikai rendezésének és újjáépítésének feltételeit. Magyarország törekedni fog arra, hogy Koszovo és más délszláv problémák megoldása mellett napirendre kerüljön a vajdasági autonómia ügyének rendezése is. Magyarország a vajdasági magyarság helyzetének rendezésére a dél-tiroli példát tartja irányadónak.

10.) Ha arra kerülne sor, hogy szerb katonai vagy félkatonai alakulatok etnikai tisztogatásba kezdenek a Vajdaság magyarok által lakott területein, a magyar állam szorgalmazni fogja, hogy NATO-csapatok nyújtsanak számukra védelmet.

11.) Magyarország igénybe vesz minden rendelkezésére álló eszközt a vajdasági magyarok létbizonytalanságának csökkentésére a háború ideje alatt. Lakhelyeik elhagyását semmilyen formában sem szorgalmazza. Ugyanakkor készen áll minden vajdasági magyar menekült befogadására.

 

Szabó Tibor elnök

Jóváhagyta Németh Zsolt

 

Budapest, 1999. ápr. 21.